Bishri el-Hafij

Bishri el-Hafij

Ishte një dijetar i njohur.

Emri i tij ishte Bishr el Hafi.

Bishr el Hafi do të thotë: ai që ka ecur pa këpucë, këmbëzbathur.

Një ditë Bishri kaloi rreth rrugës.

E sheh një letër të përlyer në rrugë.

Atë letër e kishin shkelur njerëzit.

Pasi e kishin shkelur ishte bërë me baltë.

E ngriti letrën dhe e sheh se aty ishte i shkruar emri i All-llahut xh.sh.

E mori atë letër, e pastroi dhe e vendosi në një vend të lartë.

Në ëndërr një dijetarit të lartë shpirtëror i thuhet që të shkojë dhe ta lajmërojë Bishrin për të mëposhtmen:

“O Bishr, ti e pastrove emrin Tim,

Unë ta pastrova zemrën tënde”.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s