Hava

Hava

Hava është nëna e njerëzimit.

Ajo jetonte në Xhenet.

Hava shëtiste nëpër kopsht.

Hante nga frutat e xhenetit.

Ulej në brigjet e lumenjve.

Lumenjtë ishin të mrekullueshëm.

Lumenjtë ishin plot me gurë të çmuar.

Ajri i freskët dhe i pastër buronte pandërprerë.

Në të kishte zogj dhe lule.

Havaja gjithnjë kalonte pranë një peme që gjendej në mes të Kopshtit.

Kjo pemë ishte shumë e bukur dhe plot me fruta.

Havaja vetëm e shihte atë, pasi Allahu ia kishte ndaluar asaj që t’i afrohej asaj peme.

Havaja vetëm e shihte atë, pasi Allahu ia kishte ndaluar asaj që të hante nga frytet e saj.

Në fund Hava gaboi dhe e ngrëni pemën e ndaluar.

Ajo më pas u pendua, e Zoti ia pranoi pendimin e saj.

Zoti e zbriti në tokë.

Ajo lindi fëmijë djem dhe vajza.

Prej Nënës së quajtur Hava u shtua njerëzimi.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s