KU KANË JETUAR DHE KU KANË VDEKUR PEJGAMBERËT?

KU KANË JETUAR DHE KU KANË VDEKUR PEJGAMBERËT?

Dihet se, Lindja është djepi i njerëzimit. Tani do të shohim se në cilat vende kanë jetuar dhe në cilat vende kanë vdekur Pejgamberët a.s.:

Ademi a.s. – Nuk dihet saktësisht se a ka zbritur në Indi, në Etiopi apo në Meke, mirëpo transmetimet e shumta janë se ka zbritur dhe ka vdekur në Indi;

Idrisi a.s. – Ka jetuar në Egjipt, pastaj Zoti e ka ngritë në qiell;

Nuhu a.s. – Ka jetuar në Irak dhe ka vdekur në Meke;

Hudi a.s. – Ka jetuar në Jemen dhe ka vdekur në Jemen;

Salihu a.s. – Ka jetuar në Hixhaz dhe ka vdekur në Meke;

Ibrahimi a.s. – Ka jetuar në Irak, ka vdekur në Palestinë;

Luti a.s. – Ka jetuar në Jordan dhe ka vdekur në një vend të Sirisë;

Ismaili a.s. – Ka jetuar në Meke, ka vdekur në Meke;

Is‘haku a.s. – Ka jetuar në Palestinë dhe ka vdekur në vendin Halilë të Palestinës;

Jakubi a.s. – Ka jetuar në Siri dhe ka vdekur në Palestinë;

Jusufi a.s. – Ka jetuar në Egjipt dhe ka vdekur në Nablis të Palestinës;

Ejubi a.s. – Ka jetuar në Siri dhe ka vdekur në Huranë të Sirisë;

Dhulkifli a.s. – Nuk dihet saktësisht;

Musau a.s. – Ka jetuar në Egjipt dhe ka vdekur në Turi Sina të Egjiptit;

Haruni a.s. – Ka jetuar në Sina dhe ka vdekur në Sina të Egjyptit;

Sulejmani a.s. – Ka jetuar në Palestinë dhe ka vdekur në Palestinë;

Davudi a.s. – Ka jetuar në Palestinë dhe ka vdekur në Palestinë;

Iljasi a.s. – Ka jetuar në Liban dhe Zoti e ka ngritë në qiell;

Eljesai a s. – Ka jetuar në Siri dhe ka vdekur në Palestinë;

Junusi a.s. – Ka jetuar në Irak dhe ka vdekur në Ninu të Irakut;

Zekerijai a.s. – ka jetuar në Palestinë ka vdekur në Haleb të Palestinës;

Jahjai a.s. – Ka jetuar në Palestinë dhe ka vdekur në Damask të Sirisë;

Isai a.s. – Ka jetuar në Palestinë dhe Zoti e ka ngritë në qiell;

Muhamedi a.s. – Ka jetuar në Meke dhe ka vdekur në Medine.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s