Abdullah ibn Mubareku

Abdullah ibn Mubareku

Një djalë i ri ishte rojtar i një plantacioni.

Një ditë pronari i plantacionit i thotë: – Ma zgjedh një shegë të ëmbël për ta ngrënë.

Ai shkon në mes të plantacionit e këput një shegë dhe ia dërgon.

Pronari fillon me ngrënë dhe e sheh se shega ishte e ithët.

Pronari i thotë për së dyti: – Bjere një tjetër.

Ai shkon në mes të plantacionit dhe ia dërgon.

Pronari fillon me ngrënë dhe e sheh se edhe shega e dytë ishte e ithët.

Pastaj pronari i thotë djaloshit: – Gati një vjet je rojtar në plantacion dhe ende nuk ke mësuar ku dhe në cilën pjesë të plantacionit janë frytet të ëmbla?

Djaloshi i thotë: – Unë paguhem për të ruajtur plantacionin dhe jo për të ngrënë nga ai. Unë prej kohe sa jam rojtar nuk kam ngrënë asnjëherë asnjë shegë.

Pronari e vërteton se është djalë që e mbron emanetin, andaj i ofron të ia jap vajzën për grua.

Pasi martohet me vajzën e tij, nga ky çift bashkëshortor lind Abdullah ibn Mubarek r.a., njëri prej tabiinëve të njohur.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s