Ibn Tuluni dhe Ebu Hasani

Ibn Tuluni dhe Ebu Hasani

Ibn Tulun është njëri prej udhëheqësve te Egjiptit të sotëm.

Ai ishte udhëheqës i padrejtë.

I bënte padrejtësi popullit të tij.

Njëri prej dijetarëve të atij vendi quhej Ebu Hasan.

Ebu Hasani shkon te Ibn Tulun dhe i thotë:

Frikësoju Zotit dhe mos bën padrejtësi.

Ibn Tuluni u hidhërohet.

Prej hidhërimit e merr dijetarin dhe e burgos pa kurrfarë faji.

Ibn Tuluni e kishte një luan.

I thotë parisë së tij që mos t’i japin luanit ushqim tri ditë, deri sa të uritet shumë.

Pas tri ditëve ta dërgojnë në qelinë e dijetarit, Ebu Hasanit.

E dërgojnë luanin në qeli te dijetari dhe ia mbyllur derën.

Ata menduan se luani e ka ngrënë Ebu Hasanin.

Ndodhi e kundërta.

Kur shkojnë në burg, shohin se si dijetari falej, ndërsa luani e ruante.

Dijetari ka duruar.

Për durimin e tij Zoti e ka shpërblyer,

Luani edhe pse ka qenë i uritur nuk e ka ngrënë.

Zoti i Lartmadhëruar në Kur’an thotë:

– Dhe duro, për gjykimin e Zotit tënd, se vërtet ti je në përkujdesjen tonë.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s