Ebu Jezidi

Ebu Jezidi

Një natë Ebu Jezid el-Bistami u ngrit të falë namaz nate.

Duke u falur e sheh të birin e tij pranë.

Djali i tij ishte i vogël.

Nata e ftohtë dhe pagjumësia e vështirë.

I tha: – O bir, bjer flejë se nata është e gjatë!

– Po ti pse u ngrite të falesh? – pyeti djali.

– Bir, mua më duhet të ngrihem, ngase kështu ka urdhëruar Allahu xh.sh.

Kam mbajtur mend një ajet ku Allahu xh.sh., thotë: “Zoti yt e di se ti dhe një grup i atyre që janë me ty, kaloni në adhurim më pak se dy të tretat e natës ose gjysmën e saj, apo një tretën e saj…”

Djali e pyet: – Kush janë ata që u falën me Muhamedin a.s.?

Babai iu përgjigj: – Ata janë shokët e tij.

– Nëse kështu qenka, atëherë mos më privo nga nderi i shoqërimit tënd për adhurim ndaj Allahut xh.sh. – e luti sërish djali babanë.

Babai i mahnitur i tha: – Biri im, ti je ende fëmijë dhe nuk ke arritur moshën madhore!

Djali i thotë:

– Baba, unë kam parë se nëna ime kur donte të ndizte zjarrin,

së pari fillonte me drunjtë e vegjël, ashtu që të ndizeshin të mëdhenjtë.

Kam frikë se në Ditën e Gjykimit Allahu xh.sh. do të fillojë prej neve të vegjëlve, nëse ne nuk e adhurojmë Atë.

Ebu Jezidit iu mbushën sytë me lot nga frika prej Allahut.

E lejoi të birin të falej me të dhe i tha:

– Ngrihu, biri im dhe fale namazin, se ti ke më shumë merita tek Allahu xh.sh. sesa unë.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s