Malik bin Dinari dhe hajduti

Malik bin Dinari dhe hajduti

Një natë, një hajdut hynë në shtëpinë e Malik bin Dinarit.

Nuk gjen asgjë për të vjedhur.

Malik bin Dinari ishte duke e falë namazin.

Sapo e mbaroi namazin e tij i thotë:

– Erdhe që të marrësh diçka të kësaj bote.

po për botën tjetër çfarë ke marrë?

Hajduti i çuditur nga fjalët e dijetarit e Malik bin Dinarit.

Malik bin Dinarit i cili e këshillon.

Duke biseduar përloten të dy së bashku.

Në mëngjes shkojnë të dy në xhami.

Njerëzit i shohin.

Të habitur pyesin:

Si ka mundësi që dijetari më i madh është bashkë me hajdutin më të madh?!

Malik bin Dinar u thotë:

– Ky njeri erdhi të na vjedhë ne, por ne ia vodhëm zemrën atij.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s