Husejni dhe njeriu

Husejni dhe njeriu

Një njeri shkon te Imam Husejni r.a. dhe i tha kam huazuar njëmijë dinarë dhe nuk po mundem t’i kthej në afatin e caktuar.

Imam Husejni r.a. i thotë:

Do të ndihmoj, por më parë do t’i bëj tri pyetje:

Nëse përgjigjesh në një pyetje do ta paguaj një të tretën e borxhit tënd.

Nëse përgjigjesh në dy, do të paguaj dy të tretat.

Nëse përgjigjesh në tri pyetjet, do ta paguaj tërë borxhin tënd.

Njeriu tha:

Në rregull, ti di më mirë se unë. Do të përgjigjem në atë që di.

Imam Husejni r.a. filloi me pyetjet:

– Çfarë është gjëja më e mirë për njeriun?

– Të besojë Allahun xh.sh.

– Cili është zbukurim për njeriun?

– Dituria me durim.

– Por, nëse nuk ka dituri?

– Aftësia me bujari.

– Nëse nuk e ka këtë?

– Varfëria e shoqëruar me durim dhe shpresë në Allahun xh.sh.

– Nëse nuk e ka këtë?

– Atëherë ai është sikurse dega e tharë e cila ka rënë nga pema dhe përdoret për ndezjen e zjarrit, ngase nuk mund të shfrytëzohet për asgjë tjetër.

Imam Husejni r.a. qeshi, i ofroi qesen me njëmijë dinarë dhe unazën si dhuratë duke i thënë:

Me para paguaje borxhin, ndërsa unazën shite dhe ndihmoje familjen tënde.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s