Hasani dhe Husejni

Hasani dhe Husejni

Muhamedi a.s. i kishte dy nipa.

Dy nipat e të dërguarit të Zotit janë:

– Hasani;

– Husejni.

Ata të dy janë fisnikët e të rinjve në xhenet.

Një ditë Hasani dhe Husejni panë një burrë të moshuar duke marrë abdes.

I moshuari nuk dinte të merrte abdes.

Shkojnë tek i moshuari dhe i thanë: – Ne po hahemi se kush merr abdes më mirë. A pranon të jesh gjykatës mes nesh?

I moshuari pranoi.

Të dy filluan të marrin abdes njëlloj.

Të dy duke e argumentuar atë me thënie nga i dërguari i Zotit a.s.

Kur e pa këtë, i moshuari u tha:

– Në fakt ju merrni abdes të dy shumë mirë,

jam unë ai që nuk paskam ditur të marr abdes.

Në këtë mënyrë, ata e mësuan të moshuarin të marrë abdes siç duhej.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s