Buhariu

Buhariu

Një besimtar e kishte emrin Ismail.

Përkujdesej për transmetimin e fjalëve të Muhamedit a.s.

I lind një djalë.

Djalin e emëron Muhamed.

Ismaili pas një kohe vdiq.

Përkujdesjen për Muhamedin e mori nëna e tij.

Djali humbi shikimin në moshë të re.

Ai kërkoi ndihmë nga shumë mjekë të njohur dhe të aftë të kohës së tij, por trajtimet e tyre nuk e shëruan atë.

Nëna e tij ishte adhuruese e devotshme dhe grua e drejtë.

Ajo i kërkoi ndihmë Allahut të Plotfuqishëm për fëmijën e saj dhe i kërkoi që t’ia kthente shikimin.

Më në fund, Allahu i Plotfuqishëm e pranoi lutjen e saj.

Nja natë në ëndërr ajo i bëri një vizitë Ibrahimit alejhis-selam dhe i thanë:

– Allahu ia ka kthyer shikimin djalit tënd për shkak të lutjeve të tua të forta dhe të bukura.

Në mëngjes kur Imam Buhariu u ngrit nga shtrati, në sytë e tij u shfaqën rreze drite.

Kur u bë dhjetë vjeç ai u interesua për shkencën e Hadithit. Imam Buhariu në moshën 16-vjeçare mëson përmendësh librat e Abdullah ibn el-Mubarakut, el-Vakit dhe të shokëve të tjerë të ditur të Imam Ebu Hanifes r.a.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s