VEPRIMI PARALEL (I NDËRSJELLË)

VEPRIMI PARALEL (I NDËRSJELLË)

Pse Islami ka lejuar që muslimani të martohet me pasuese të librit (krishtere, jehude), ndërsa nuk e lejon që muslimanja të martohet me pasues të librit. A nuk është veprim jo paralel apo joreciprocitet?

Përgjigjja: Mashkulli (burri), sipas natyrës së tij, në çdo shoqëri është mbizotërues dhe udhëheqës i familjes. E, nëse është musliman, ai vepron sipas ligjeve të fesë së tij; ai e do bashkëshorten e tij, e nderon dhe e respekton, e nëse nuk e do, së paku nuk i bën padrejtësi, sepse atë çka e ka emanet dhe emanetin, të cilin e ka marrë, e bën që jeta bashkëshortore në mes tyre të jetë e qetë dhe me respekt të ndërsjelltë. Përpos kësaj, burri i cili e ka marrë pasuesen e librit, e beson pejgamberin e saj, ndërsa ajo nuk beson në pejgamberin e tij dhe nga kjo rezulton që femra, e cila gjendet nën kurorën e burrit, i cili beson në pejgamberin e saj, është prioritare dhe më e mirë se femra, e cila gjendet nën kurorën e burrit, i cili nuk beson në pejgamberin e saj.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s