Bllokada ekonomike ndaj muslimanëve

Bllokada ekonomike ndaj muslimanëve

Pabesimtarët dhe idhujtarët i humbën të gjitha shpresat se Muhamedi a.s. do të hiqte dorë nga rruga e tij.

Ata e shihnin se si dita-ditës numri i muslimanëve shtohej dhe nuk pakësohej.

Vendosën që muslimanët t’i bllokojnë ekonomikisht: Muhamedin a.s., familjen e tij dhe çdokënd që i përkrahte ata.

E nënshkruan një marrëveshje dhe e vendosën në Qaben e shenjtë.

Në marrëveshje ishte shënuar:

Muslimanët të largohen prej Mekes dhe të vendosen në shkretëtirë jashtë Mekes,

të mos blihet prej muslimanëve dhe të mos u shitet,

të mos martohen muslimanët dhe të mos martohen muslimanët.

Pas kësaj, filluan vite të vështira për muslimanët. Tri vite të plota me uri, etje, vështirësi.

Një ditë prej ditëve, Muhamedi a.s. e lajmëroi axhën e tij Ebu Talibin me një lajm të çuditshëm, ai i tha:

– O axha im! Zoti e ka urdhëruar krimbin që ta grimcojë letrën ku ishte nënshkruar kontrata dhe ishte vendosur në Qabe dhe krimbi e ka ngrënë të tërën përpos pjesën ku ishte shkruar: Në emër të Allahut.

Me të shpejtë Ebu Talibi shkoi në Meke dhe u tha pabesimtarëve të Mekës se kontratën të cilën e kishin nënshkruar e kishte ngrënë krimbi dhe kishte mbetur vetëm pjesa ku ishte e shkruar “Në emër të Allahut.”.

Pabesimtarët thanë: – Nëse kjo është e vërtetë, atëherë kontrata prishet dhe besimtarët mund të kthehen nëpër shtëpitë e tyre dhe e vazhdojnë jetën e tyre.

Kur shkuan në Qabe, pabesimtarët u befasuan, e nga habia gati sa nuk u çmendën kur e panë se ajo çka kishte thënë Muhamedi a.s. ishte e vërtet.

Kjo ishte një mrekulli e Zotit për t’u treguar pabesimtarëve se Muhamedi a.s. ishte i dërguar i Zotit, sepse Muhamedi a.s. ishte i lajmëruar prej Zotit për këtë ngjarje. Megjithëkëtë pabesimtarët vazhduan me kokëfortësinë e tyre duke thënë se kjo është magji, i thoshin Ebu Talibit se djali i vëllait tënd është magjistar dhe nuk besojmë se ai është pejgamber.

Kryesorja ishte se Muhamedi a.s. u kthye me familjen dhe besimtarët dhe kështu u thye bllokada ekonomike ndaj tyre.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s