Thirrja në islam haptazi

Thirrja në islam haptazi

Muhamedi a.s. tri vite të plota ka thirrur në islam fshehtazi.

Pas tri viteve thirrjen e fillon haptazi.

Muhamedi a.s. hipi mbi kodrën e Mekës të quajtur Ebu Kabise dhe i thërret fiset arabe rend me rend:

– O benu Zahre,

– O benu Abdulmenaf, e kështu me radhë.

U tubuan të gjitha fiset e Mekës.

I thanë Muhamedit a.s.:

– Pse na ke thirrur?

Muhamedi a.s. u tha:

– Nëse ju them se pas kësaj kodre qëndrojnë kalorësit të cilët dëshirojnë ta ndryshojnë gjendjen tuaj, a më kishit besuar?

Të gjithë i thanë:

– Po të besojmë, se ti gjithmonë ke qenë besnik.

Atëherë Muhamedi a.s. u tha:

– Unë jam i dërguar i Allahut tek ju.

Lajmëtar dhe Qortues.

Ju ftoj që të besoni vetëm në Allahun dhe mos i përshkruani shok Atij.

Nga ky çast Muhamedi a.s. e filloi thirrjen Islame haptazi.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s