RREGULLIMI (HEQJA E QIMEVE) I VETULLAVE TË FEMRËS

RREGULLIMI (HEQJA E QIMEVE) I VETULLAVE TË FEMRËS

Pyetje: Heqja e vetullave për bukurinë e fytyrës haram apo hallall?

Përgjigje: Sikurse zgjatimi i flokëve nëse pengon lejohen të shkurtohen.

Muhamedi a.s. ka thënë:

“I ka mallkuar Allahu heqëset e vetullave të tyre, heqëset e vetullave të tjerëve, tetoviruesit dhe të tetoviruarat, vendosëset e parukave dhe ata të cilët i ndryshojnë krijesat e Allahut.” (E ka regjistrua Buhariu, Muslimi, Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)

Pyetje: Rrobat e gjëra, a janë domosdoshmëri për femrën?

Përgjigje:Me kusht që mos të jenë të tejdukshme dhe tërheqëse.

Kjo për arsye se të gjitha moshat dhe strukturat e shoqërisë e përcjellin atë kur shkon e vjen, e me atë ajo mund t’i provokoj ndjenjat dhe epshet e të gjithëve, e edhe të pafajshmit, sepse i nxen ndjenjat e të gjithëve, gjë që e cila shkakton shtrëngimin e gjoksit dhe të shpirtit.

Për këtë arsye Islami ka për pikësynim që femra të jetë e moralshme, që gjatë ecjes të jetë e matur dhe fisnike, po që se është plakë, ose jo e bukur dhe e rrudhur.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s