PËRDORËZIMI I MASHKULLIT ME FEMRËN

PËRDORËZIMI I MASHKULLIT ME FEMRËN

Pyetje: Pa marr parasysh qëllimin, a lejohet që femra të përdorëzohet (të përshëndetet për dore) me mashkullin?

Përgjigje: Femra nuk lejohet të përdorëzohet me mashkullin. Po nijeti qëllim para selamit apo pas selamit.

Natyrisht nijeti para selamit e jo pas tij.

Pastaj Imami i mirënjohur shton:

Po supozojmë se ndonjëri e ka nijetin e mirë, mirëpo ligji ligjësohet për shkak të shumicës.

Femra duhet të jetë e ndërgjegjshme dhe e turpëruar për të gjithë. Kjo është vija e prerë dhe e trashë për t’i ngacmua ndjenjat e nxehta.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s