Uji është i pastër përderisa nuk e humb ngjyrën, shijen apo erën

Uji është i pastër përderisa nuk e humb ngjyrën, shijen apo erën

 

Kjo është një shprehje e njohur në mesin e Fukahave.

Dijetarët gjykojnë se uji është i papastër nëse uji e ndryshon një cilësi prej tri cilësive, për shkak të përzierjes me ndonjë element të prishur:

– Nëse uji ndryshon shijen, uji është i papastër.

– Nëse uji ndryshon erën, uji është i papastër.

– Nëse uji ndryshon ngjyrën, uji është i papastër.

 

Ka dallim në mes të ujit të pastër dhe ujit pastrues:

Uji i pastër është uji i cili është i pastër në vetvete, por nuk e pastron tjetrin.

– Uji i pastër pastrues është uji i cili është i pastër në vetvete dhe e pastron tjetrin.

 

Kjo do të thotë se çdo ujë pastrues është i pastër, por çdo ujë i pastër nuk është pastrues.

– Për këtë kriter janë të pajtuar të gjithë dijetarët.

 

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s