Përfitimi shkon proporcionalisht me dëmtimin

Përfitimi shkon proporcionalisht me dëmtimin

 

Ky rregull përbëhet prej dy fjalëve:

Fjala Gurmu nënkupton një lloj dëmi apo humbje e cila shkaktohet te ai i cili ka të drejtë të shfrytëzojë në diçka.

Fjala Gunmu nënkupton shfrytëzim dhe përfitim i cili realizohet, ose nëpërmjet të drejtës pronësore, të qirasë apo të vepruarit në diçka.

 

Kuptimi i rregullës

 

Ai i cili realizon përfitim diçka prej një Çështjeje duhet të bartë përgjegjësinë e dëmit të shkaktuar gjatë përfitimit varësisht sa ka shfrytëzuar apo sa ka përfituar.

 

Shembuj:

 

– Nëse dy bashkëpronarë dëshirojnë të riparojnë apo të rindërtojnë diçka, atëherë secili duhet të paguajë varësisht sa ka të drejtë dhe sa shfrytëzon.

 

– Nëse dy bashkëpronarë kanë një pronë, atëherë secili prej tyre sa e shfrytëzon atë pronë e bartë përgjegjësinë e humbjes ashtu siç e ka edhe të drejtën e përfitimit prej asaj prone.

 

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s