Mbështetësi në Çështje është edhe vetë çështja

Mbështetësi në Çështje është edhe vetë çështja

 

Shpjegimi i rregullës

 

Mbështetësi i një Çështjeje e pason Çështjen edhe në ligjësim, sepse e mbështetura në një Çështje nuk mund të jetë e pavarur në ligjësim.

 

Shembull

 

Blerja e kafshës shtëpiake; me kafshën bën pjesë edhe foshnja (viçi) brenda saj. Në bazë të kësaj, edhe prerja e kafshës konsiderohet edhe prerja e kafshës së saj.

“Transmeton Ebu Davudi nga Ebi Seid el Hudriji se ka thënë: E kemi pyetur pejgamberin a.s.

O i dërguari i Allahut, e therim devenë, ose e presim lopën, ose delen, ndërsa e shohim foshnjën në barkun e saj, a ta hedhim apo të ushqehemi me të.

Pejgamberi a.s. ka thënë:

Hani nëse dëshironi sepse prerja e saj është në bazë të prerjes së nënës së saj.”

Nëse foshnja del e gjallë, atëherë prehet me prerje sheriatike, sepse pasi shkëputet prej barkut të saj e gjallë nuk konsiderohet mbështetëse e nënës së saj.

Nëse ngordh pasi që del e gjallë, dhe nuk ka mundësi të pritet, kanë dhënë mendime të ndryshme.

Nga kjo rregull rezultojnë edhe shumë Çështje tjera, si p.sh.:

– Çështjet shtesë (mbështetëse) të sendit të blerë para dorëzimit të mallit, i takojnë blerësit.

– Çështjet shtesë (mbështetëse) të sendit të uzurpuar i takojnë të uzurpuarit, jo uzurpatorit.

 

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s