Angazhimi dhe veprimi i shumtë ka vlerë më të madhe

Angazhimi dhe veprimi i shumtë ka vlerë më të madhe

 

Bazë e këtij parimi është hadithi:

“Shpërblimi yt është në bazë të mundësisë dhe angazhimit tënd.”

 

Shembuj

 

– Agjërimi në ditët e nxehta ka vlerë më të madhe se agjërimi në kohë të ftohta.

– Agjërimi në ditët e gjata ka vlerë më të madhe se agjërimi në kohë të ftohta.

– Agjërimi i plakut në ditë të nxehtë dhe të gjatë ka vlerë me të madhe se agjërimi i të riut në të njëjtën ditë.

– Ai i cili me sinqeritet udhëton dhe thërret në rrugë të Allahut ka shpërblim më të madh se ai cili fton në rrugë të Allahut në shtëpinë e tij, në xhaminë e tij ose në vendin e tij.

 

Përjashtim nga ky rregull:

 

Gjatë udhëtimit, shkurtimi i namazit është më i vlefshëm se falja e plotë.

 

Dr. Musli Vërbani

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s