Rëndësia e rregullave të Fikhut

Dr. Musli Vërbani

Rëndësia e rregullave të Fikhut

 

Në njohjen e rregullave fikhore ka shumë dobi, por më e rëndësishmja prej tyre është përvetësimi i çështjeve të ngjashme në lëmin e fikhut.

 

Rregullat e Fikhut i ndihmojnë ekspertit të fikhut për të kuptuar programin e fetvave dhe pasqyrimin e argumenteve të fikhut.

 

Rregullat e Fikhut i ndihmojnë dijetarit t’i kuptojë ligjet dhe argumentet të cilat nuk janë precizuar nga dijetarët e mëhershëm.

 

Rregullat e Fikhut ia mundësojnë ekspertit të fikhut të i mësoj çështjet sekondare të fikhut dhe shumicën e çështjeve tjera që kanë të bëjnë me ligjet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s