Historiku i rregullave Fikhore

Dr. Musli Vërbani

Historiku i rregullave Fikhore

 

Rregullat fikhore kanë filluar me fillimin e ligjësimit të sheriatit.

Kur’ani ka zbritur, dhe në vete ngërthente shumë prej rregullave fikhore, te cilat rregulla i ka shpjeguar Muhamedi a.s.

Tabiinët janë munduar që të i përfitojnë rregullat fikhore nga Kur’ani dhe suneti dhe nga thëniet e sehabeve.

Ndoshta prej librave të parë është libri “El-Haraxh” i Ebu Jusufit, në të cilin libër hasen shumë rregulla fikhore.

Medhhebi Hanefi konsiderohet prej medhhebeve të para e cila është marrë me këtë lëmi, pastaj kjo lëmi ka vazhduar të zhvillohet në mënyrë graduale deri në ditët e sotme.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s