Nuk favorizohet çështja vetëm për shkak të argumenteve të shumta  

Dr. Musli Vërbani

Nuk favorizohet çështja vetëm për shkak të argumenteve të shumta

 

Kuptimi i rregullit

 

Nëse për një çështje paraqitet një argument i fuqishëm dhe shumë kundërargumente të dobëta, nuk i jepet përparësi argumenteve dhe arsyeve të shumta, por i jepet përparësi fuqisë së arsyes dhe argumentit.

Një argument të fuqishëm nuk mund ta dobësojnë dhjetë kundërargumente apo arsye të dobëta.

Nuk mund të thuhet se arsyet dhe argumentet e forcojnë njëra tjetrën kur përball kanë argumentin dhe arsyen e fuqishme, për këtë shkak i jepet prioritet dhe favorizohet çështja e cila e ka arsyen dhe argumentin më të fuqishëm.

Nëse një akuzues i ka dy dëshmitarë dhe i akuzuari i ka dhjetë dëshmitarë, atëherë vendoset në peshore dëshmia e dy dëshmitarëve me dëshminë e dhjetë dëshmitarëve.

Po ashtu, nëse një njeri e plagosë një njeri tjetër njëherë, dhe tjetri e plagos këtë njeri disa herë dhe vdesë (ai i cili është plagosur një herë), atëherë nuk shikohet (nuk krahasohet) numri i plagëve, por përcaktohet vetëm vrasja. Kjo nga shkaku se i jepet përparësi fuqisë së arsyes dhe argumentit dhe jo sasisë apo numrit të arsyeve dhe argumenteve.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s