Definicioni i rregullave fikhore

Dr. Musli Vërbani

Definicioni i rregullave fikhore

 

Secila shkencë i ka rregullat, bazat dhe kriteret e saj, po kështu edhe shkenca e rregullave fikhore i ka bazat dhe kriteret e saj.

 

Në etimologji kaidetun e ka kuptimin e bazës, themelit dhe shtyllës.

Fjala shtyllë vjen në kuptim konkret dhe në kuptim abstrakt.

Në kuptim konkret kaidetun i thuhet shtyllës së shtëpisë.

Në kuptim abstrakt kaidetun i thuhet shtyllava si f.v. shtyllat e fesë.

 

Në etimologji fjala fikh do të thotë kuptim.

Në terminologji fikh do të thotë: Njohja e ligjeve praktike të Sheriatit përmes argumenteve të veçanta.

 

 

Në terminologji Kaide fikhijje (rregull fikhore) domethënë: Ligj i përgjithshëm, prej të cilit nxirren nënligje të shumta prej atij ligji të rregullit fikhorë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s