Zekati për lozën e epërme dhe për lozën e poshtme

Dr. Musli Vërbani

Zekati për lozën e epërme dhe për lozën e poshtme

 

Zekati nuk lejohet për lozën e poshtme dhe lozën e epërme.

Çka nënkuptojmë me lozën e epërme dhe lozën e poshtme?

 

Loza e poshtme janë:

  • Fëmijët (djem dhe vajza)
  • Fëmijët e fëmijëve (fëmijët e djemve dhe fëmijët e vajzave), e kështu me radhë.

 

Loza e epërme janë:

Prindërit (baba, nëna)

Gjyshërit dhe gjyshet nga ana e babës.

Gjyshërit dhe gjyshet nga ana e nënës, e kështu me radhë.

 

Sa i përket familjarëve tjerë si f.v.: vëllezërve, motrave, xhaxhallarëve, tezeve, dajallarëve, hallave (dhe fëmijëve te tyre), këtyre u takon Zekati.

Muhamedi a.s. ka thënë:

Sadakaja (Zekati) për të varfrin është sadaka, por, për farefisin ka rëndësi të dyfishtë: sadaka dhe lidhje farefisnore.

Nga hadithi kuptojmë se zekati (sadakaja) për farefisin ka vlerë të dyfishtë:

– vlerë të sadakasë dhe

– vlerë të lidhjes farefisnore.

Lidhja farefisnore ndërlidh dhe forcon lidhjen me Allahun, ndërsa ndërprerja e lidhjes farefisnore ndërprenë dhe dobëson lidhjen me Allahun.

 

Urtësia e këtij rregulli

 

Ligji Islam nuk e lejon zekatin për lozën e epërme dhe lozën e poshtme sepse zekatdhënësi e ka për obligim për përkujdesje dhe për t’i ushqyer këto kategori dhe nëse u jep këtyre kategorive atëherë ai ka realizuar përfitim personal sepse  shpenzimi për këto kategori duhet të jetë nga pasuria e tij personale përpos zekatit, ndërsa zekati dhe përkujdesja nuk mund të jenë në të njëjtën kohë për një person.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s