NGUSHËLLIMI TRI DITË

Dr. Musli Vërbani

 

NGUSHËLLIMI TRI DITË

 

Të gjitha mënyrat e ngushëllimit si p.sh.  “Zoti e mëshiroftë,  Zoti e shpërbleftë me Xhenet” janë të mira, mirëpo mënyra më e mira e ngushëllimit është kjo:

Gaferallahu teala limejtike,

Ve texhaveze anhu tegmudehu bi rahmetihi,

Ve rezakake sabru ala musijbetek

Ve axhereke ala mevtih.

 

Në gjuhën shpipe teksti do të ishte:

Zoi i Madhëruar e mëshiroftë të vdekurin tuaj.

Me mëshirën e Tij e kurseftë nga vuajtjet.

Juve ju ndihmoftë me durim për këtë rast.

Dhe ju shpërbleftë.

 

Muhamedi a.s. ka këshilluar, e ka ngushëlluar apo e ka nxitur për të duruar bijën e tij kur i ka vdekur biri i saj kështu:

Inellahe ma ehadh

Ve lehu ma eata

Ve kul-le shejin indehu bi exhelin musema”.

 

Ndërsa teksti tjetër do të ishte:

Vërtet Allahu e ka marrë në mëshirën e Tij.

Ai e ka në kompetencë

dhe çdo gjë e ka afatin e caktuar,

dhe kthehet tek Ai.

Bëhu e durueshme se Zoti të shpërblen.

(Buhariu)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s