MBULIMI I SYVE TE I VDEKURI

Dr. Musli Vërbani

 

MBULIMI I SYVE TE I VDEKURI

 

Kur të vdes njeriu i mbyllen sytë, i mbulohet fytyra, lutet për të dhe flitet vetëm mirë për të.

Kur kishte vdekur Ebu Seleme, Muhamedi a.s. kishte shkuar te i vdekuri dhe në rendë të parë ia kishte mbyllur sytë e pastaj ka thënë:

“Sytë e përcjellin shpirtin duke dalë”.

(Muslimi)

Kur Zylihaja i tha Jusufit a.s. “sa sy të bukur ke!”, Jusufi a.s. është përgjigjur: “Sytë janë organet e para të cilat do të ndahen prej trupit”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s