Llojet e shkakut ligjor varësisht nga mundësia e të vepruarit

Dr. Musli Vërbani

 

Llojet e shkakut ligjor varësisht nga mundësia e të vepruarit

Varësisht nga mundësia e të vepruarit, shkaku ndahet në dy lloje:

 

E para: Shkaku, të cilin i obliguari ka mundësi të veprojë.

E dyta: Shkaku, i cili nuk është brenda mundësive të të obliguarit që të veprojë.

 

 

E para: Shkaku, të cilin i obliguari ka mundësi të veprojë:

 

Shembull:

– vrasja me qëllim është shkak për të qenë farz dënimi i vrasësit,

– akti i shtiblerjes është shkak për ligjet e shitblerjes,

– martesa është shkak për ligjet e aktit martesor,

– qiraja është shkak për ligjet e qirasë.

 

E dyta: Shkaku, i cili nuk është brenda mundësive të obliguarit të veprojë:

 

Shembull:

– fillimi i kohës është shkak për të qenë namazi farz,

– afërsia është shkak i trashëgimisë,

– vegjëlia është shkak që ai (fëmija) të ketë kujdestarin e vet.

Shkaku nuk mund të jetë shkak vetëm se nëse i plotëson kushtet dhe është larg pengesave, se përndryshe nuk do të ishte shkak sheriatik.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s