Ligji i shartit të përcaktuar dhe shartit shtesë

Dr. Musli Vërbani

 

Ligji i shartit të përcaktuar dhe shartit shtesë

 

Ligji i shartit të përcaktuar

 

Anashkalohet prej rezultimeve të kontratave bazike.

Shembull:

Njeriu i shet banesën tjetrit me kusht që të banojë edhe një vit në shtëpinë e tij të shitur, ose

njeriu të martohet me një grua, me kusht që ajo të banojë në shtëpi të babait të saj.

Sharti josheriatik (i caktuar), nëse është në bazë të lejuar të sheriatit, bëhet si sharti sheriatik; nga kjo rezulton se ligji sheriatik në shart është miratimi i Ligjvënësit për atributin, i cili është prej shartit, e jo vet atributi për të cilën gjykohet.

 

Sharti shtesë është rasti, i cili ka për qëllim të vonuarit e aktivizimit të kontratës për një kohë të ardhshme, si, fjala vjen, pajtueshmëria e fillimit të qirasë prej një kohe të caktuar.

 

Ligji i shartit shtesë

 

Kontrata hyn në fuqi menjëherë, por shkak i realizimit të saj është koha e ardhshme, pra është kontratë, e cila qëndron në mes të kontraktuesve prej shartit shtesë.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s