Dallimi në mes të shkakut ligjor, arsyes ligjore dhe urtësisë ligjore

Dr. Musli Vërbani

Dallimi në mes të shkakut ligjor, arsyes ligjore dhe urtësisë ligjore

Shkaku ligjor është më gjithëpërfshirës se arsyeja ligjore.

Çdo arsye ligjore është shkak ligjor, e nuk është çdo shkak ligjor arsye ligjore.

Shembull:

– Kontrata e shtiblerjes tregon për pajtueshmërinë e palëve për kalimin e pronësisë te tjetri, edhe shkak, edhe arsye.

– të qenit e diellit në mes të qiellit (zenit), quhet shkak, e nuk quhet arsye.

Nga kjo kuptohet se:

– arsyeja ligjore është atribut i qartë e i përpiktë, i cili bën që ajo që ligjësohet të ketë arsyeshmëri dhe përshtatshmëri.

– shkaku ligjor veçohet me atë se nuk është përshtatshmëri tepër e tejdukshme, por përfshin edhe atë që është përshtatshmëri tepër e tejdukshme.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s