Kur jepet zekati dhe a mund të jepet zekati me këste?

Kur jepet zekati dhe a mund të jepet zekati me këste?

Zekati jepet gjatë 365 ditëve të vitit. Mundet të definohet (përcaktohet) shuma e dhënies së zekatit  si f.v.: Përcaktohet se për një vit është obligim të jepet 1200 euro zekat, ashtu që zekatdhënësi mund ta cakton që për çdo muaj të jep nga një këst të 100 eurove zekat, që do të thotë:12 muaj nga 100 euro plotësohen 1200 euro.

Dr. Musli Vërbani – “Më është parashtruar pyetja dhe po e paraqes përgjigjen”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s