Shkaqet e mospranimit të lutjes

Shkaqet e mospranimit të lutjes

Ibrahim ibn Ed’hemi kalonte nëpër tregun e Basrës.

U tubuan njerëzit rreth tij dhe i thanë:

– Çka është me ne që i lutemi Allahut, por ai nuk na pranon?

Ai i thotë: – Për shkak se zemrat e juaja janë të vdekura në dhjetë çështje:

E para:

E njihni Allahun dhe nuk i kryeni obligimet e Tij.

E dyta:

Deklaroni se e doni të Dërguarin e Allahut e nuk veproni sipas sunetit të tij.

E treta:

E lexoni Kur’anin dhe nuk veproni me të.

E katërta:

I shfrytëzoni të mirat e Allahut, e nuk e falënderoni.

E pesta:

Thoni se shejtani është armiku juaj, e nuk e kundërshtoni.

E gjashta:

Thoni se xheneti është i vërtetë, e nuk punoni për të.

E shtata:

Thoni se xhehenemi është i vërtetë, e nuk largoheni prej tij.

E teta:

Thoni se vdekja është e pashmangshme, e nuk përgatiteni për çastin e tij.

E nënta:

Zgjoheni nga gjumi, i shihni të metat e të tjerëve, e i harroni tuajat.

E dhjeta:

I varrosni të vdekurit, e nuk llogaritni se do t’ju ndodhë njësoj si atyre.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s