Nuk posedon rrobë tjetër

Nuk posedon rrobë tjetër

Hilafeti i drejtuar nga udhëheqësi musliman Umer ibn Abdulazizi

u zgjerua po thuajse nga Franca deri në Kinë.

Nën udhëheqjen e tij aq shumë u forcua shteti islam,

si në aspekt të ekonomisë,

stabilitetit dhe mirëqenies, sa të kujtonte ditët dhe kohën e Umerit r.a.

Një ditë Umer ibn Abdulazizi sëmuret.

Për ta vizituar kishte ardhur kunati i tij, pra vëllai i bashkëshortes së tij, Mesleme ibn Abdulmelik.

Kishte vërejtur se një pjesë e rrobës së Umer ibn Abdulazizit ishte e njollosur dhe se duhej pastruar ose ndërruar.

Kështu që i tha motrës që t’ia pastroj rrobën halifes.

Të nesërmen kur ishte kthyer, kishte parë se tesha e Umer ibn Abdulazizit nuk ishte ndërruar ende, andaj i kishte bërtitur me të keq së motrës:

– Fatime, a nuk të thash që të pastrosh rrobën e udhëheqësit të besimtarëve? Njerëzit po vijnë dhe e vizitojnë atë!

Ajo qetësisht i ktheu këtë përgjigje:

– Ai nuk posedon rrobë tjetër.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s