Halifi dhe i urti

Halifi dhe i urti

Një i urtë shkon tek halifi i asaj kohe.

Halifi i thotë:

– Më këshillo!

I urti i thotë:

– O udhëheqës i besimtarëve, njëherë udhëtova në Kinë

dhe mbreti kinez ishte shurdhuar.

U takova me të një ditë,

e pashë duke qarë dhe më tha:

– Nuk derdh lot për shkak të humbjes së dëgjimit, por për shkak se ndonjërit që i është bërë padrejtësi do të qëndrojë në derën time duke kërkuar ndihmë e unë nuk do ta dëgjoj rënkimin e tij. Por, falënderoj Zotin që ma ka ruajtur shikimin.

Dhe ky mbret urdhëroi që tellalli të kumtonte:

– Kujt i është bërë padrejtësi, të veshë rroba të kuqe!

Mbreti kinez i hipur në elefant për çdo ditë shëtiste për të parë ndonjë që kishte rroba të kuqe, që ta mbronte nga padrejtësia që i është bërë.

O prijës i besimtarëve,

shiko këtë mbret kinez jobesimtar çfarë keqardhjeje ka ndier ndaj robërve të Zotit,

andaj merr mësim!

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s