Tregtari dhe Malik ibn Dinar

Tregtari dhe Malik ibn Dinar

Malik ibn Dinar, shkoi në treg,

u takua rastësisht në treg me një tregtar.

Tregtarin e kishin grabitur.

Dijetari e pyeti se kush e kishte grabitur.

Tregtari i tregoi.

Mori rrugën Malik ibn Dinar dhe shkoi tek anija ku gjendeshin kusarët.

Me ta parë, ata i uruan mirëseardhjen dhe i thanë:

– Përse është munduar hoxha deri në anët tona?

Po të na kishe njoftuar, do kishim ardhur ne.

Maliku u thotë: – Kam ardhur për këtë të ngratin, të cilin e keni grabitur.

Kusarët ia kthyen mallin tregtarit.

Maliku u nis të shkojë dhe pa i falënderuar.

Kusarët i thanë: – Hoxhë efendi! Bëje një lutje për ne të gjorët.

Maliku u thotë: – Habi me ju.

1000 vetë ju mallkojnë si pasojë e padrejtësive tuaja dhe shpresoni në lutjen e një personi të vetëm?!

Prisni që të bëj lutje për ju ndërkohë që 1000 të tjerë ju mallkojnë?!

Ktheni mallrat e grabitur.

Ushqehuni me hallall.

Pastaj shpresoni tek lutjet!

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s