SHOKËT E XHENETIT

SHOKËT E XHENETIT

Pyetje: Cilat vepra të ngritin në shkallë të lartë të xhenetit dhe që të bëjnë të jesh në shoqëri të Muhamedit s.a.v.s në xhenet?

Përgjigjja: Për të qenë shok i të dërguarit të Allahut s.a.v.s. në xhenet duhet ta pasosh atë në çdo veprim dhe të kesh shëmbëlltyrë të jetës tënde; dërgo salavate për të, duaje atë, sepse kush e do një njeri (popull), Allahu e ringjall më atë njeri (popull). Mund të falesh edhe nafile sa ke mundësi, në mënyrë të vazhdueshme dhe pa ndërprerje, por mos e ngarko veten se Allahu nuk ngarkon askënd, por aq sa ke mundësi. Ta dish, nëse ke falur nafile, ke rezervuar (ke përgatitur) ashtu që, nëse pastaj sëmuresh apo të pengon diçka në namaz, Allahu t’i vazhdon shpërblimet e veprave nafile, të cilat i ke kryer gjatë gjendjes fizike të shëndoshë, dhe kur ke pasur mundësi. Allahu t’a mundësoftë dhe t’i realizoftë dëshirat tua!

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s