Ushqimi hallall

Ushqimi hallall

Aliu r.a. shkoi në Xhami.

Para xhamisë duhej ta linte devenë.

E takoi një djalosh.

I tha një djaloshi që t’ia ruajë devenë derisa ta fal namazin.

Derisa ishte duke u falur, djaloshi ia hoqi kërpeshin nga deveja dhe iku.

Aliu r.a. doli nga xhamia.

E pa devenë pa kërpesh dhe pa se djaloshi kishte ikur.

E thirri një djalë tjetër.

Ia dha 20 dërhem për t’ia blerë një kërpesh tjetër në treg.

Djaloshi, në treg hasi në atë që e kishte vjedhur kërpeshin, por nuk e njihte andaj e bleu kërpeshin për 20 dërhem.

Ia solli Aliut r.a.

Aliu r.a tha:

 – Unë gjithsesi atij desha t’ia jap 20 dërhem për ruajtjen e devesë.

Mirëpo, ai nuk duroi dhe ajo që ka qenë e përcaktuar ta fitojë e mori, por në mënyrë haram.

Nafaka vjen nga një apo tjetër anë, por më mirë të vjen hallall.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s