Gatishmëria për sakrificë

Gatishmëria për sakrificë

Idhujtarët bën një mbledhje.

Me propozimin e Ebu Xhehlit, vendosin ta vrasin Pejgamberin.

E rrethuan shtëpinë e tij.

Por Allahu e njoftoi pejgamberin a.s.

Pejgamberi e urdhëron Aliun që të flejë në shtratin e tij.

I tha që ta mbulojë kokën me një rrobë të tij dhe i tha se nuk do t’i ndodhte asgjë e keqe.

Pejgamberi hapi derën dhe

doli nga shtëpia duke kaluar përmes shpatave të tyre pa e vërejtur ata fare.

Ai mori dhé nga toka e ua vendosi mbi kokat e tyre njëri pas tjetrit, dhe njëkohësisht lexonte suren Jasinë.

Kështu kaloi e shkoi nën mbrojtjen e Allahut.

Aliu fjeti në shtratin e Pejgamberit me kokë të mbuluar,

ata e thyen derën,

e gjetën Aliun në shtrat, të mbështjellë me një pelerinë të gjelbër.

Ata mendonin se ishte Muhamedi dhe filluan të mburreshin e të krenoheshin.

Pritën sa të çohej, që t’i vërsuleshin e ta vrisnin.

Aliu r.a. mbeti në krevatin e Pejgamberit a.s.

Pasi kishin pritur gjithë natën rreth shtëpisë së Pejgamberit,

idhujtarët ishin habitur kur kishin parë Aliun të dilte që atje!

I gatshëm dhe patrembur duke pritur idhujtarët të cilët erdhën me shpata,

Aliu r.a. i priti pa kurrfarë frike.

Ai ishte hero i vërtetë, i cili me heroizmin e tij e obligoi tërë ummetin.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s