Bilali r.a.

Bilali r.a.

Në kohërat e vjetra ka ekzistuar skllavëria.

Bilal Ibn Rebbahu r.a. ishte njëri prej skllevërve.

Bilali ishte rob i Umejes.

E pranoi Islamin duke qenë rob i Umejes.

Umeje e urdhëroi Bilalin që të kthehet në idhujtari.

Bilali nuk pranoi.

Umeje e merr Bilalin dhe e lidhë për këmbë e për duar dhe e qet në mes të shkretëtirës.

Dielli ishte i fortë.

Era e nxehtë, qielli përcëllues.

Nuk i jepte as ujë të pijë që të freskohet.

Mbi trupin e tij vendosi gurë të mëdhenj të nxehtë.

E rrihte me kamxhik.

Të gjitha këto torturime nuk ndikuan aspak që Bilali të largohet prej fesë Islame.

Ai vazhdimisht thoshte: “Huvallahu Ehad”

Që në gjuhën shqipe d.m.th. “Allahu është një i Vetmi”.

Në këtë gjendje të vështirë shkon Ebu Bekri Sidiki dhe e blen Bilalin prej Umejes

dhe e liron.

Bilali më vonë bëhet Muezini i parë në Islam.

Zëri i tij i bukur ishte faktor tjetër i popullaritetit të Bilalit.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s