Musa a.s. dhe personi i familjes

Musa a.s. dhe personi i familjes

Musa a.s. u rrit në pallatin e Firaunit.

Një ditë prej ditëve Musai a.s. kalonte përmes qytetit.

Pa se si një person i familjes së Faraonit ishte ngatërruar me një të familjes së Beni Israilëve.

Musai a.s. pa hamendje i ndihmoi Beni Israilit.

I ra me grusht personit të familjes së Faraonit.

Kur i ra grusht, personi i familjes së Firaunit ra i vdekur për tokë.

Musai a.s. nuk kishte qëllim për ta mbytur, mirëpo atij i ra pika në zemër nga inati dhe vdiq.

Për fat askush nuk e hetoi se Musai a.s. e kishte mbytë.

Ditën tjetër ndodhi prapë një ngatërrim.

I njëjtit person i Beni Israilëve ngatërrohet me një person tjetër të familjes së Faraonit.

Kësaj radhe Musai a.s. ishte më i kujdesshëm.

Iu kthye personit të Beni Israilëve e i tha:

– Me të vërtetë ti je ngatërrestar.

Ai nga frika i tha:

– A dëshiron të më mbytësh sikur që e mbyte dje personin nga familja e Faraonëve!?

Këtë fjalë e dëgjuan ata që ishin afër.

Në qytet përhapet lajmi se Musai a.s. e kishte mbytur një person nga familja e Faraonit.

Kur mori vesh Faraoni për këtë lajm urdhëroi ushtrinë për ta zënë Musën a.s. për ta mbytur.

Një ushtar i Faraonit i cili besonte në Zotin, fshehtazi shkoi me të shpejtë te Musai e i tha:

– Ik nga ky vend e shpëto se kanë vendosur të të vrasin.

Musai a.s. iku me të shpejt nga mbretëria e Firaunit dhe shpëtoi.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s