Musait a.s. i kthehet nëna

Musait a.s. i kthehet nëna

Kur lindi Musai, Faraoni i mbyste fëmijët e beni israilëve.

Nëna e Musait për ta shpëtuar fëmijën e saj, e kishte vendosur Musain në sënduk dhe e kishte lëshuar në lumin Nil.

Sëndukun e gjen mbretëresha e Egjiptit.

Ajo e mori në përkujdesje dhe vendosi që ta rritte.

Ajo kërkonte grua me pagesë për t’i dhënë qumësht fëmijës.

Shkoi një grua për t’i dhënë gji fëmijës.

Fëmija nuk e pranoi gjirin e asaj gruaje.

Shkoi edhe një grua për t’i dhënë gji fëmijës

Fëmija prapë nuk e pranoi edhe gjirin e asaj gruaje.

Gratë nga qyteti shkonin një nga një për t’i dhënë gji fëmijës.

Musai a.s. nuk e pranonte gjirin e asnjë gruaje.

Në atë moment paraqitet motra e Musait a.s.

Motra e Musait a.s. i tha mbretëreshës:

– E di një grua në fund të qytetit.

Ndoshta gjirin e saj do ta pranojë foshnja.

Mbretëresha pranoi.

Motra e Musait a.s shkon te nëna e saj dhe e sjell në Pallat.

Kur shkon nëna e Musait a.s., ai e pranoi gjirin.

Askush nuk e kuptoi se ajo ishte nëna e tij.

Pikëllimi iu largua edhe nënës së Musait a.s.

Në të njëjtën kohë edhe Musai a.s. u rrit në gjirin e nënës së tij.

Kaluan shumë vite, Musai a.s. u rrit.

Të gjithë mendonin se ai ishte djali i Faraonit.

Por vet Musai a.s. ishte i sigurt se ishte biri i Beni Israilëve.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s