Durimi shpërblehet

Durimi shpërblehet

Jakubi a.s. mërzitej për djalin e tij të humbur.

Ai qante për të, por qante kur ishte i vetmuar.

Nga të qarit e tepërt Jakubi verbohet.

Fëmijët e qortonin e i thoshin se ti po mërzitesh shumë e kjo të ka verbuar.

Atëherë Jaëkubi a.s. tha:

– O bijtë e mi, shkoni dhe hulumtoni në Egjipt për Jusufin dhe vëllanë e tij.

O bijtë e mi, mos e humbni shpresën nga mëshira e Allahut.

O bijtë e mi, vetëm populli pabesimtar e humb shpresën në Allahun.

Kur shkuan kësaj radhe në Egjipt.

Jusufi a.s. i pyeti:

– A e dini si keni vepruar me Jusufin dhe vëllanë e tij?

Vëllezërit me habi thanë:

– Nga e di ti për Jusufin?

Jusufi a.s. tha:

– Sepse Jusufi jam unë, e ky është vëllai im.

Vëllezërit e ulën kokën, u turpëruan.

E pranuan gabimin e tyre dhe

kërkuan falje nga Jusufi a.s.

Jusufi tha:

– E lus Allahun të jua falë gabimin. Ai është më i mëshirshmi i të gjithë mëshiruesve.

Kthehuni në shtëpi.

Merrni këtë këmishë dhe lëmoni sytë e babait dhe do t’i kthehet shikimi.

Vërtetë ndodhi mrekullia e Allahut. Jakubit a.s. i erdhi shikimi.

Jakubi së bashku me djemtë dhe familjen e tij shkoi në Egjipt te Jusufi a.s.

Pastaj edhe vendosi të jetojë atje.

Jusufi a.s. i priti me zemërgjerësi e i tha babait të tij:

“O babai im, kjo është domethënia e ëndrrës sime të mëparshme.

Zoti im tani e bëri realitet.”

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s