Firauni dhe mbytja e fëmijëve meshkuj

Firauni dhe mbytja e fëmijëve meshkuj

Faraoni ishte mbret i Egjiptit.

Ai kishte parë ëndërr se do të lindë një djalë nga mesi i Beni Israilëve.

Ai djalë kur do të rritej do t’ia merrte fronin.

Për këtë arsye urdhëroi ushtrinë e tij që çdo fëmijë i cili lindë djalë nga mesi i Beni israilëve të mbytet.

Ushtarët shkuan në një shtëpi tjetër aty pranë, ku një muaj më parë kishte lindur një djalë.

Ata e thyen derën dhe iu afruan lehonës duke e pyetur:

– A ti ke lindur para një muaji?

Gruaja u përgjigj:

– Po. Përse, çfarë ka ndodhur?

Ushtarët e pyesin:

– Ku e ke djalin?

Gruaja i pyet:

– Përse e doni djalin tim?

Ushtarët përsëri e pyesin:

– Ku është djali?

Gruaja e merr djalin dhe ua tregon.

Në çast, njëri nga ushtarët nxori thikën dhe ndër sy të nënës dhe të babait

e theri djalin pa pikë mëshire.

Më pas e hodhën përtokë dhe të gjithë u larguan, duke lënë pas vajin dhe panikun.

Të gjithë banorët e lagjes u tronditën nga kjo ndodhi dhe mbetën pa fjalë.

Banorët e lagjes iu drejtuan babait të foshnjës që sapo e kishin therur:

– Çfarë ke bërë që të ndodhi kjo?

Ky ishte një krim i shëmtuar sepse Firauni frikohej se ndonjëri prej foshnjave do t’ia merrte frontin.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s