TË FEJUARIT DHE KOHA BASHKËSHORTORE

TË FEJUARIT DHE KOHA BASHKËSHORTORE

A lejohet të takohet i fejuari me të fejuarën para martesës, ashtu qysh po praktikohet në kohën bashkëkohore, dhe cili është kufiri, që lejon ta shoh i fejuari të fejuarën e tij?

Përgjigje: Kur ia kam parashtruar këtë pyetje Shejh Shaëravijut u përgjigj:

Takimi dhe shëtitja e të fejuarit me të fejuarën, siç po praktikohet në kohën bashkëkohore është një traditë e cila nuk përkon me sheriatin.

Imami i mirënjohur sqaron më tutje se: Sa më shumë që të zgjasë afati i kohës së fejesës, Allahu dëshiron që ajo (martesë) të mos realizohet.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s