Namazet farze dhe namazet (sunet) nafile ditore

Dr. Musli Vërbani

Namazet farze dhe namazet (sunet) nafile ditore

 

NAMAZET FARZE DITORE JANË:

2    Rekate farz të sabahut

4    Rekate farz të drekës

4    Rekate farz të ikindisë

3    Rekate farz të akshamit

4    Rekate farz të jacisë

 

NAMAZET SUNETE DITORE JANË:

2   Rekate sunet të sabahut

4   Rekate sunet para farzit të drekës

2   Rekate sunet pas  farzit të drekes

4   Rekate sunet para farzit të ikindisë

2   Rekate sunet pas  farzit të akshamit

4   Rekate sunet para farzit të jacisë

2   Rekate sunet pas  farzit të jacisë

 

Përpos kësaj në fund të ditës apo përmbyllje e të gjitha namazeve të ditës kemi 3 rekate vaxhib të Namazit të Vitrit. Pra ky namaz falet pas namazit të Jacisë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s