SHPËRBLIMI I SHKENCËTARËVE

SHPËRBLIMI I SHKENCËTARËVE

Pabesimtarët, të cilët nuk besojnë në Muhamedin a.s. as në Kur’anin, mirëpo ato janë dijetarë. Shkencëtar të cilët kanë zbulua mikrobet, ilaçet etj. prej të arriturave shkencore të cilat të arritura njeriut i shërbejnë dhe i sjellin dobi, mirëpo pyetja është: Çfarë shpërblimi kanë ata te Zoti i tyre?

Imami i mirënjohur Shaëraviju përgjigjet:

Nuk ka dyshim se njeriu e merr pagën-shpërblimin prej atij te i cili ka punuar. Pra, a ka qenë Allahu (besimi) në mendjet e tyre, apo në mendjet e tyre ka qenë njeriu, bota, reputacioni dhe krenaritë e tyre. Për këtë arsye mos thuaj se Allahu ia ka humbur atyre shpërblimin ose ata vet e kanë humbur, dhe kanë humbur për shkak se kanë treguar kryeneçësi dhe kanë bërë mëkat.

FASIK – mëkatar është ai i cili del prej sferës së përgjegjësisë dhe detyrave të përcaktuara.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s