SHEMBULLI I DRITËS SË TIJ

SHEMBULLI I DRITËS SË TIJ

 

Zoti i Lartmadhëruar ka thënë:

“All-llahu është dritë (ndriçues, udhëzues) i qiejve e i tokës. Shembulli i dritës së Tij i gjason kandilit të vendosur në një zgavër të errët. Kandili gjendet brenda një qelqi si të ishte yll flakërus e që ndizet prej (vajit të) një druri të bekuar, prej ullirit që nuk mund të quhet as i lindjes e as i perëndimit, e vaji i tij ndriçon pothuajse edhe pa e prekur zjarri. Dritë mbi dritë. All-llahu udhëzon kah drita e Vet atë që do Ai. All-llahu sjell shembuj për njerëzit. All-llahu çdo gjë di shumë mirë.” (EN-NURË, 35)

Kur është pyetur pejgamberi s.a.v.s.: A e ke parë Zotin Tënd? Është përgjigjur: Vërtet e kam pa, sikurse me pa dritë të fortë. Ndonjëherë nuk shihet drita për shkak të fortësisë, pra dritës së fortë. Përderisa dielli i cili është krijesë prej krijesave të Allahut, nuk mund të shihet. Po si është e mundur që syri i thjesht me thjerrëza me pa dritën e Allahut të fortë i cili posedon të gjitha cilësitë. Cilësitë e emrave, cilësitë vetanake dhe është i cilësuar dritë përmbi dritë.

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s