PËRPOS ZEKATIT A KA OBLIGIME TJERA TË PASURISË

PËRPOS ZEKATIT A KA OBLIGIME TJERA TË PASURISË

 

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. “Përpos Zekatit e ka obligime tjera për pasuri? E ai është përgjigj: Po, dhe e ka lexua ajetin Kur’anor: “Dhe jep prej pasurisë me dëshirën dhe dashurinë e tij (për të dhënë)”. E KA REGJISTRUAR DARUKUTNI

Po ashtu, një grua e ka pyet të Dërguarin e Allahut s.a.v.s. “Unë kam stoli, ndërsa burri im është i varfër, po ashtu edhe një djalë të vëllait. A më lejohet që të ndaj në pjesë të pasurisë së stolisë për ta?

Muhamedi a.s. iu është përgjigj: Po.

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s