A LEJOHET BASHKËPJESËMARRJA NË KURBAN

A LEJOHET BASHKËPJESËMARRJA NË KURBAN

 

Deri sa ishin shtatë shokë me Muhamedin a.s. Ai i urdhëron që secili të jep nga një dirhem për ta blerë një deve kurbani. Ata i thonë: O i Dërguari i Allahut por po na del shtrenjtë (nga një dirhem). Pejgamberi s.a.v.s. u thotë atyre: Kurbani më i vlefshmi është më i shtrenjti, dhe i cili ka më së shumti mish. Pastaj Muhamedi a.s. i ka marr për dore dhe i ka thënë ta kapen për dore dy nga dy dhe deri te i shtati i cili e ka marr kurbanin dhe e ka pre ndërsa që të gjithë kanë thirr “Allahu Ekber” me një zë. (E KA REGJISTRUAR AHMEDI)

Të gjithë këta janë konsiderua si një familje në një shtëpi të vetme ku lejohet një dele për atë familje sepse ato kanë qenë si një familje.

Një njeri e ka pyet të Dërguarin e Allahut s.a.v.s.:

“Unë kam një kurban të madh (ID-HIJETUL) (ajo ka qenë lopë ose ka mund me qenë deve, disa fukaha (dijetarë) kanë thënë ka qenë deve), dhe kam nevojë për ta, kam ndjenjë të madhe për ta, dhe nuk po gjëj tjetër me ble.

Muhamedi a.s. i thotë që ta shes, dhe pastaj me ato mjete t’i blejë shtatë dele dhe t’i pret shtatë kurbana. (E KA REGJISTRUAR AHMEDI)

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s