ISLAMI, IMANI DHE IHSANI

ISLAMI, IMANI DHE IHSANI

 

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. për Islamin ka thënë:

Me dëshmua se nuk ka Zot tjetër pos Allahut dhe se Muhamedi është i Dërguari i Tij. Falja e namazit, dhënia e Zekatit, agjërimi i ramazanit dhe kryerja e haxhit.

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. për Imanin ka thënë:

“Të besosh në Allahun”, “në Melekët e Tij”, “në të Dërguarin e Tij”, “në ditën e fundit (ditën e kiametit ) dhe “në përcaktimin preciz të Allahut në çdo gjë  (Kadanë dhe Kaderin)”.

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. për Ihsanin, ka thënë:

“Që ta adhurosh Allahun sikurse e sheh, se nëse ti nuk e sheh Ai të sheh”. SADEKA RESULULLAH

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s