NUK KA DHUNË NË FE

NUK KA DHUNË NË FE

 

Askush nuk mundet që zemrën e njeriut me detyruar me dashur.

Askush nuk mundet me urdhërua dikë tjetër: Më duaj.

Pra nuk ka dhunë në besim.

 

Nga ky parim i nderuari Shejh Shaëraviju plotëson me ajetin Kur’anor:

“A mos vallë (o Muhamed) do ta mbytësh veten, ngaqë ata nuk duan të besojnë. Sikur të donim Ne, do të zbritnim nga qielli një shenjë, para së cilës ata do të përulnin kokat”. (Esh-Shuaraë, 3-4)

Pastaj sqaron:

Ti je i lirë të besosh e të mos besosh, mirëpo nëse ti beson patjetër duhet t’i përmbahesh urdhrave të atij të cilit i beson pa hyrë në detaje, se përndryshe ti ke kaluar prej besimit. Për këtë arsye Zoti i Lartmadhëruar thotë:

“Nuk ka dhunë në fe. Vërtet rruga e drejtë është e qartë dhe thellësisht dallohet nga rruga e gabuar. Kushdo që mohon shejtanin (Tagutin) dhe beson në Allahun, ai është kapur për mbajtësin e fortë, të sigurt që nuk thyhet kurrë. Allahu dëgjon dhe është i ditur (për gjithçka)”. (El-Bekare, 256)

Askush nuk mundet ta detyroj dikë me hy në fe sepse programi i të vërtetës është i qartë, dhe programi i të pavërtetës është i qartë.

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s